ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16583062
*
nr 1658 3062
Nirvan Richter
(f. 1954), Sverige
Spegel, Norrgavel. Brännstämplad, yttermått inklusive ram: 90x56 cm
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2024
kl 20:38:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 20:28:30
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Läs mer om Nirvan Richter
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad nirvan richter norrgavel spegel speglar svensk design svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57
*
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Läs mer om Nirvan Richter
nr 1658 3062
Nirvan Richter
(f. 1954), Sverige
Spegel, Norrgavel. Brännstämplad, yttermått inklusive ram: 90x56 cm
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/11 20:28:30 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.Läs mer om Nirvan Richter
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad nirvan richter norrgavel spegel speglar svensk design svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23 -
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57



